Kurşun - Laurell K. Hamilton - Yorum


Künye

Orijinal Adı: Bullet
Yazarı: Laurell K. Hamilton
Seri Adı: Anita Blake Vampir Avcısı
Seri Sıralaması: 19/22
Tür: Paranormal - Yetişkin
Yayınevi: Artemis Yayınları
Goodreads Puanı: 3.80/5
Benim Puanım: 4/5

Bir Anita Blake kitabı daha okundu ve bitti. Kitabı okuyalı bir kaç hafta oluyor aslında. Yazı üşengeçliğime denk gedi. Bu nedenle şimdi yazıyorum. Okuduğum en garip Anita romanlarından biriydi sanırım. Hem çeviri hemde yazar kaynaklı.

Önceki kitaplarda Marmee Noir'in öldürüldüğünü okumuştuk. Ama Anita öldüğünden emin değildi. Haklıda çıktı. Marmee Noir'in fiziksel varlığı son bulmuş, metafiziksel varlığı ise yaşıyor. Avrupa'daki Vampir Konseyi yüzünden. Daha fazla güç uğruna Karanlık Anne'nin Metafiziksel varlığını aralarında paylaşmışlar. Tabi unuttukları bir şey var. O da Karanlık Anne'nin kontrol edilemez olduğu.

Bir akşam Belle Morte aracılığıyla Karanlık Anne'nin saldırısına uğrarlar. Bir tek onlarda değil, diğer şehir efendileri de benzer bir durum yaşarlar. Bizimkiler bunun çözümünün kaplanlardan geçtiğini düşünmektedir. Böylece her renkten kaplanadam ve kaplankadınları çağırmaya başlarlar. Anita'nın kaplanları test etmesi gerekiyordur. Bunun içinde Jean-Claude ve Richard ile olan triumvirliğine ihtiyacı vardır.

Richard beni oldukça şaşırttı. Seriyi takip edenler bilir ne kadar problem bir karakter olduğunu. Bu kitapta ise gözlerinizi yaşartacak kadar yardımseverdi.

Bundan sonra SPOILER içerebilir.

 Anita ise beni hayal kırıklığına uğrattı. Jean-Claude'u bir bayanla paylaşması...(Bir okuyucu olarak erkeklerle paylaşmasını bile kabul etmiştim!). Kitabın beni en çok etkileyen olayı ise Kurabiye Canavarının (Haven'ın) ölümü oldu.

 Hareminde en az ilgilendiği adamdı. Sırf onu başka bir adamla paylaşmak istemiyor diye uzak tutuyordu kendinden (tamam belki birilerine zarar vermiş olabilir her ne kadar hatırlamasam da) .  Ve öldü. Ölümünden nasıl etkilenmişsem o sahneyi okuduktan sonra rüyamda bir seri katili öldürdüm :D .   

Laurell lütfen aksiyon sahnelerine geri dön! Bu kitapta ardeur'dan başka bir şey yok gibiydi. Çok bunaltıcıydı bir noktadan sonra. Marmee Noir ile ilgili kısımda son iki sayfada sonuçlandı! Devam kitapları nasıl bilmiyorum ama yazar seriyi daha fazla uzatmaz umarım. Yazdıkça karakterler işin içinden çıkamıyor. 

Çeviri ile ilgili kısma gelince Vampir Konseyinden iki kişinin adı farklı çevrilmişti. Birden fazla karakterin konuştuğu sahnelerde ise karakterin adını kullanmak yerine diğer adam denmesi kafa karıştırıcıydı. Bunların dışında bence en iyi Anita çevirilerinden biriydi. 

Artık bir daha ki Anita kitabını bir yıl sonra okuruz :).

 Siz nasıl buldunuz kitabı?


Share this:

, , , , , , , ,

Yorumlar

2 yorum:

  1. içeriği güzel görünüyo, okuycam sanırım :) bende artık okuduğum kitaplardaki ayrıntıları farkedebiliyorum :) bol bol yorum eleştiri okumaktan :) eline sağlık :*

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Anita candır :D ! Belli bi kitap okuma sayısını geçtikten sonra da fark ediliyor. Teşekkür ederiim :).

      Sil