Benim Adım Khan (My Names Is Khan) - Film Yorumu


2010 - Hindistan
Dram ,  Gerilim ,  Romantik
165 Dak.
,  


"Dünyada sadece iki çeşit insan vardır. Bir iyi insanlar bir de kötü insanlar."

Tek kelimeyle müthiş bir filmdi!
Filmi izleyenler bu yorumu okuyorsa eminim içlerinden; bu zamana kadar nasıl izlemezsin diyebilirler. Çünkü şu an ben öyle diyorum. 

Rizvan Khan Hindistan'da yaşayan bir Müslümandır. Otizm hastası olarak doğmuştur. Tabi Hindistan'daki doktorlar bunu ailesine açıklayamamıştır. Ama annesi yönünden şanslı bir çocuktur. Onunla özel olarak ilgileniyordur. İleri ki yıllarda annesini kaybedince kardeşinin yanına Amerika'ya gider.  Annesinin istediği gibi düzenli bir hayat kurar. Dul bir bayan olan Mandira ile evlenir. Kendisi bir Hintli'dir. O dönemlerde Hintliler ve Müslümanlar arasında bir savaş olsa da bu Rizvan için önemli değildir. Her şey olabildiğince iyi gidiyordur. 11 Eylül saldırısına kadar.Ondan sonra hayatları alt üst olur. Amerika'da yaşayan diğer  Müslümanların başına geldiği gibi. Bir gün oğulları Sam okulda bir saldırıya uğrar. Sadece bir Müslüman olan Rizvan Khan'ın soyadını taşıdığı için. Zaten bu bardağı taşıran son damla olur. Böylece Rizvan'ın yolculuğu başlar. ABD başkanına soyadının Khan olduğunu ve bir terörist olmadığını söyleyecektir. Bilmeyenler için; Hindistan'da yaşayan Müslümanlar Khan soyadını taşıyor. Ben bu film ile öğrendim.

Rizvan'ın yolculuğu sırasında  Müslümanların o dönemde çektiği sıkıntılara ve insan olmanın önemine tanık oluyorsunuz.

Kesinlikle herkesin izlemesi gereken bir film. Şiddetle tavsiye ederim.

Ve işte fragman:


Share this:

, , , , , , , , ,

Yorumlar

6 yorum:

 1. Biraz geç olmuş ama olsun :) Filmi bende çok beğenmiştim, epey de etkilemişti doğru söylemek gerekirse..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet :) . Bende çok etkilendim. Herkesin izlemesi gereken bir film.

   Sil
 2. ben de izlemiştim bu filmi, güzel mesajlar veriyodu gerçektende, yine de hint filmlerini çok uzun buluyorum izle izle bitmiyo ya :) müzikal oluşu da çok sıkıyo beni :) eline sağlık yorum için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bencede çok uzundu. Bu yüzden biraz sıkılmadım değil. Pek hint filmi izlemiyorum ama bu film için bir istisna yaptım. Ben teşekkür ederim yorumun için :) .

   Sil
 3. Gerçekten güzel bir filmdi. İzlenmeli ve en önemlisi ders alınmalı... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Benim gibi izlemeyenler için özellikle paylaştım :) .

   Sil