Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları - Film Yorumu


PUAN 7.3 /10
Yapım: 2013 ABD
Tür: 3 Boyutlu, Aksiyon, Fantastik, Korku
Süre: 88 Dak.
Yönetmen: Tommy Wirkola
Oyuncular: Gemma Arterton, Jeremy Renner, Famke Janssen, Peter Stormare, Derek Mears
Senaryo: Tommy Wirkola,Dante Harper
Yapımcı: Will Ferrell, Beau Flynn

"Cadı avı zamanı."

Çocukken masal dinlemişseniz Hansel ve Gretel'in hikayesini de duymuşsunuzdur. Yinede kısaca hatırlarsak: Hansel ve Gretel fakir bir oduncu ailesinin çocuklarıdır. Bir gün anneleri çektikleri yokluk ve açlıktan dolayı gidip eşiyle konuşur. Hansel ve Gretel'i ormana götürüp bırakmasını ister. Hansel ve Gretel ilk seferde çakıl taşları sayesinde eve dönüş yolunu bulur. Fakat ikinci seferde o kadar şanslı değillerdir. Böylece ormanın derinliklerinde kaybolurlar. 

Karşılarına şekerlerle kaplı bir ev çıkar. Açlığın verdiği hisle şekerleri yemeye başlarlar. Evin sahibi olan yaşlı kadın ikisini içeri davet eder, yiyecek ve içecek ikramında bulunur. Daha sonra Hanseli bir kafese kapatır. Onu şişmanlatıp yiyecektir, Gretel'i de hizmetçisi yapar. Bir gün daha fazla beklemeye dayanamaz ve Hansel'i pişirmek üzere fırını yakar. Ama Gretel yaşlı kadını kandırır ve onu fırının içine iter. Hansel ile ikisi yaşlı kadının mücevherlerini alıp ailelerinin yanına döner. Mutlu mesut yaşarlar. 

Film de Hansel ( Jeremy Renner) ve Gretel'in (Gemma Arterton) ormana götürülüş sahnesi ile başlıyor. Ama hikayede bahsedilen yaşlı kadın burada cadı olarak karşımızda. Hikayeyle paralel olarak cadıyı yakarak öldürürler. O günden sonra iki şeye karar verirler. Birincisi 'şekerlerle kaplı bir eve girme'. İkincisi 'cadıları yakarak öldür'. Böylece cadı avı başlar.


Artık onlar kasabalarının kahramanıdır. Uzun bir süre sonra kasaba halkının Hansel ve Gretel'e ihtiyacı olur. Tekrar çocuklar kaybolmaktadır. Kanlı Ay'a üç gün kalmıştır. Bir an önce o çocukları bulmaları gerekiyordur. Kanlı Ay yüzyılda bir gerçekleşmektedir. Cadılar için önemi ise Kanlı Ay sırasında kendilerini ateş karşısında  sonsuza kadar koruyacak bir büyü yapabilirler. 

Hansel ve Gretel bir tarafta çocukları ararken diğer tarafta kendi aile sırları ile yüzleşirler. Anneleri bir Beyaz Cadı'dır ve bu yüzden başları cidden belada'dır. 

Masal uyarlamalarını gerek dizi (once upon a time) gerek film olarak çok seviyorum. Bu filmde o uyarlamalardan biri oldu benim için. Yalnız Gemma Arterton (Gretel)'a film sırasında uyuz olmadım değil. İlk başta sağlam bir kadın karakter  profili çizerken daha sonra yardıma muhtaç bir profil çizilmesi hayal kırıklığına uğrattı. Filmin merkezine oturtulmaya çalışılmış ama buna hiç mi hiç gerek yokmuş bence. Bunun dışında filmi sevdim.

İzlemeyenler için önerebileceğim filmlerden :) .

Share this:

, , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

2 yorum:

  1. masalların günümüze uyarlanmasını çok seviyorum :) özellikle yeni teknolojiler kullanılması :) 3d gibi :) yorum için eline sağlık bi solukta anlatmışın hiç sıkılmadan okuyorum ben :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Aynen, bende çok seviyorum :). Yorumun için teşekkür ederim :).

      Sil