Yaratıcı Yazarlık Üzerine...


Merhaba. Bugün farklı bir başlıkla karşınızdayım :). Bugün okulda düzenlenen Yaratıcı Yazarlık seminerine katıldım ve çok hoşuma gitti. Öğrendiklerimi de sizinle paylaşmak istedim. Yaratıcı Yazarlığın ne olduğu adından anlaşılıyordur sanırım ancak ülkemizde pek yaygın olan bir şey değil. Yurt dışındaki üniversitelerde 'Yaratıcı Yazarlık' bölümünde okuyabiliyorsunuz ama Türkiye'de ki üniversitelerde henüz böyle bir bölüm açılmadı diye biliyorum. Fakat bölümü olmasa da Yaratıcı Yazarlık Atölyelerimiz varmış ki bu yazıda da size bundan bahsedeceğim.


Okulumuzun eski mezunlarından biri olan Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık dalı ile ilgileniyor ve bununla ilgili seminerler veriyormuş. Yanlış hatırlamıyorsam Kadıköy'de de Yaratıcı Yazarlık atölyeleri varmış. Nükhet hanım İstanbul Üniversitesi İşletme mezunu ve aynı zamanda bir yazar. Mayıs Falı ve İstanbul Sonatı adlı iki kitabı çıkmış. Tabi bunlar benim bildiklerim. Aynı zamanda belli dergilerde de yazı yazmış birisi. 

Bizim okulumuzda da biri bugün (verildi) diğeri haftaya cuma olmak üzere iki seminer verecek. Bugünkü seminerde önce kendimizden bahsettik. Okuma zevklerimiz, yazı ile ilgilenme durumumuz ileride ki hedeflerimizle ilgili konuştuk ve kendisi de bizlerle ilgili küçük notlar aldı (Kesinlikle çok tatlı bir bayan). Bizimle iletişime geçmek için kişisel bilgilerimizi aldı ki ayrıca hoşuma gittiğini söylemeliyim.

Sonra Neden Yazarız? sorusunu sorduk kendimize. Bende bugün verdiğimiz yanıtları olduğu gibi sizinle paylaşıyorum:

-Duygularımızı ifade etme
-Rahatlamak
-Kafa karışıklığını gidermek
-Sırlarımızı saklamak
-Güldürü, eğlendirme, düşünme
-Kalıcılığı sağlamak
-Bellek oluşturmak
-Yeni dünyalar yaratmak
-Yenilikler, pencere açmak
-Kendimizle yüzleşmek
-Duygularımızı arındırmak
-Bilgi aktarmak

Vb. bir çok nedenden yazabiliyormuşuz. Belki içinizde farklı yanıt verenlerde vardır.
 Daha sonra Yaratıcı Yazarlığa bir giriş yaptık. Yaratıcı Yazarlık dediğimizde doğal olarak ilk baz alacağımız şey Hayal Gücümüzdür. Nükhet hanım hayal gücümüzle ilgili o kadar güzel bir örnek verdi ki bende sizinle paylaşmak istiyorum belki denemek istersiniz. 

Öncelikle sınıftan gönüllü iki kişiyi dışarı çıkardık. Nükhet hanım bize bir hikaye anlatacak onlarda uygun sorularla bizim 'evet' ve 'hayır'larımızla hikayenin ne olacağını bulacaktır. Arkadaşlar çıktıktan sonra Nükhet hanım bize bir hikaye anlatmayacağını, onların sordukları soruya göre eğer A-K arasında ise EVET , L-Z arasında ise HAYIR diye cevap vereceğimizi söyledi. 

Sonra çıkan arkadaşları sırayla sınıfa aldık ve onlar bizim evet ya da hayır şeklinde cevaplayabileceğimiz sorular sordu. İki kişiden de o kadar farklı hikayeler çıktı ki. Tamamıyla kendi akıllarında oluşturdukları bir hikaye, kendi hayal güçleri. Bizim tek yaptığımız sordukları sorulara evet ya da hayır demekti. Sizce de güzel bir örnek değil mi?

En son olarak Barış Bıçakçının kısa bir hikayesini okuduk ve önümüzdeki seminere kadar , bir öykü yazmamızı istedi Nükhet hanım. 

Kesinlikle benim açımdan çok keyif verici ve bilgilendirici bir seminer oldu. Umarım siz okuyanlar içinde bilgilendirici bir yazı olmuştur. Bir daha ki yazıda görüşmek dileği ile, Sevgiler :).

Share this:

, , ,

Yorumlar

4 yorum:

 1. bizim okulda hiç öyle etkinlikler olmuyo ders ders ders sınav sınav sınav bize de gelseler keşke :) yazma nedenlerimize gelince ben de günlük tutuyorum gerçekten de kendi dünyamı yaşayabiliyorum orda her şey yolunda :) paylaşım için teşekkürler çooookkk :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nükhet hanım bizim okuldan mezun olmasaydı bizde de olur muydu bilmiyorum :). Bende defter tutuyorum. Ne demek rica ederim :).

   Sil
 2. bende böyle bir seminere katilmak isterdim, yazmak bence en güzel hobi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende aynı fikirdeyim. Yazar FB sayfasında vereceği seminerleri paylaşıyor ilgilenirseniz :).

   Sil