Yaratıcı Yazarlık Üzerine - 2

Merhaba :).
 Hatırlarsanız geçen hafta okulda katıldığım yaratıcı yazarlık seminerinden bahsetmiştim sizlere. İlk yazıda da belirttiğim gibi dün seminerin sonuncusunu gerçekleştirdik. Olanlardan sonra benim için biraz buruk geçti ama yinede çok keyif aldım. 

Geçen hafta Nükhet Hanım bizden bir hikaye yazmamızı istemişti. Dünde yazılan hikayeleri inceledik. Hikaye yazmanın temel ögelerinden bahsettik. Bu ögeler:

-Zaman Yönetimi 
(Neden-Sonuç İlişkisi)
-Olay Örgüsü
-Betimlemeler
-Bakış Açısı
-Karakterler

Bir başka bahsettiğimiz konu Kuzey Polisiyeleri oldu. Edgar Allan Poe, Martin Beck, Stieg Larsson gibi bu konuda belli bir seviyede uzman yazarlardan bahsettik. İlk iki ismi duymamış olsanız bile Stieg Larsson'ı Ejderha Dövmeli Kız'dan biliyorsunuzdur sanırım. Eğer Ejderha Dövmeli Kızı izlediyseniz ya da okuduysanız kendinizi  Kuzey Polisiyelerin temel özelliklerini de görmüş var sayabilirsiniz. Aynı zamanda Nükhet Hanım polisiye severler içinde bir site önerdi ki ben bayıldım. Sizinde beğeneceğinizi düşünüyorum. Bakmak isteyenler için; www.cinairoman.com . 

Son olarak Nükhet Hanım yazın uygulamamız üzere bir takım önerilerde bulundu. Biri öyküler yazmak diğeri de önerdiği kitapları okumamız. Öykü konusunda bir şey söyleyemeyeceğim ama önerdiği kitapları okumayı düşünüyorum. Kitapları merak edenler için:

1) Bugünün Saraylısı - Refik Halit Karay
2) Yerdeniz Büyücüsü - Ursula Le Guin 
3) Benim Adım Kırmızı - Orhan Pamuk
4) Gölgesizler - Hasan Ali Toptaş
5) Bir Son Duygusu - Julian Barnes
6) Sevda Sözleri - Cemal Süreyya 
7) İstanbul Sonatı, Mayıs Falı ve Saflık Öyküsü - Nükhet Eren

İçlerinde okuduklarınız var mı? 

Ben seminerden çok keyif aldım. Güzel bir deneyim ve anı oldu benim için. Bir diğer güzel yanı Nükhet Hanımla tanışmam oldu sanırım. Harika biri. Kendisine buradan seminer için tekrar teşekkür ederim :). Umarım okurken sizde en az benim kadar keyif almışsınızdır. Bir daha ki yazıda görüşmek dileği ile kendinize iyi bakın.

Share this:

, , ,

Yorumlar

2 yorum:

  1. içlerinde okuduğum yok ama yerdeniz büyücüsü ilgimi çekti :) vikipedini okudum seriymiş konusu gerçekten güzel tatil gelse de okumalara başlasak :) yorum yönlendirmeve kitap sevgisi aşılama için teşekkürler :)

    YanıtlaSil
  2. Yerdeniz Büyücüsünü bende merak ediyorum. Ahh bir tatil gelse :D. Rica ederim :).

    YanıtlaSil