Gotham Şehri Efsanesi: BatmanDün geceden beri Batman, Batman, Batman diye dolaşıyorum ortalıkta. Daha yeni mi izledim? Bu versiyonunu evet. Aslında Batman çok sıcak baktığım karakterlerden olmamıştır. Bu olumsuz düşüncenin oluşmasında eski versiyonlarının etkisi büyük. Ta ki Christian Bale'e kadar! Adam Batman için yaratılmış sanki. 


Dün gece televizyonda kanallar arasında dolaşırken en son çekilen Batman serilerinden biri olan Batman Başlıyor'a denk geldim. Aslında izlemeyecektim ama bir arkadaşımın etkisiyle izledim. İyi ki de izlemişim. Büyülendim diyebilirim. Bruce Wayne küçükken bir kaza geçirir. Evlerinin yakınında yer alan bir deliğe düşer. Fiziksel olarak bir şey olmamıştır ama orada kaldığı süre boyunca yarasalar psikolojik olarak kötü etkilemiştir kendisini. Bu olaydan bir süre sonra ailesi ile gittiği bir opera çıkışı bir hırsız tarafından anne ve babası öldürülür. Wayne ailesinden geriye bir tek Bruce kalmıştır.

Bruce belli bir yaşa geldikten sonra Gotham şehrini terk etme kararı alır. Ailesinin ölümünü hatırlatan bu şehir ona acı veriyordur. Gittiği yerlerden birinde 'Gölgesizler' topluluğunun başındaki adam Bruce'u bulur ve onu eğitir. Bilmiyordur ki daha sonra düşmanı olacaktır. Aldığı fiziksel ve psikolojik eğitimden sonra Gotham'a dönme kararı alır.

Tabi Gotham bıraktığı gibi değildir. Yokluğunda şehirdeki suç oranı oldukça artmıştır. Böylece Bruce suça karşı bir savaş başlatır. Bunun için bir maskeye ihtiyacı vardır. Yarasa korkusundan yola çıkarak Batman kostümünü oluşturur. Artık Gotham polisinin en büyük yardımcısı Batman'dir.Serinin ikinci filmi olan Kara Şövalye ise çıtayı biraz daha yükseltmiştir. Joker karakterini efsane haline getiren Heath Ledger'ı burada görüyoruz. Yalnız adamın şanssızlığına bakın ki bu filmden bir yıl sonra vefat etmiştir. 
Batman bu filmde Gotham polisiyle suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye çalışıyordur. Fakat Joker lakabıyla bilinen suç dehasının Gotham ve kendileri için farklı planları vardır.


Serinin son filmi olan Kara Şövalye Yükseliyor ise Batman filmleri arasında zirvede olan bir film bence. Tek kelimeyle mükemmel. İkinci filmde Jokerle olanlardan sonra Batman -Bruce Wayne- inzivaya çekilmiştir. Ailesinden sonra sevdiği kadını kaybetmesi, Gotham şehri için yaptığı fedakarlık hem duygusal hemde fiziksel olarak onu kötü etkilemiştir. 

Yalnız Gotham için kötülük çok yakındadır ve şehrin Batman'e ihtiyacı olacaktır. Filmde olmasını beklemediğim bir karakterden bahsetmek istiyorum sizlere. Kedi Kadın! Çizgi roman karakteri olduğunu biliyordum ama ayrı filmi olduğunu ve bu filmde yer aldığını bilmiyordum. Belirtmeliyim ki Anne Hathaway bu role çok yakışmış. 

Filmin sonunda Batman Gotham'ı büyük bir felaketten kurtarır ve Kedi Kadınla kayıplara karışır. Gotham ise Batman'i süper kahramanı olarak hatırlayacaktır.En kısa sürede Batman'in çizgi romanlarını almayı düşünüyorum. DC Comics'in en iyi ve orijinal süper kahramanlarından olmaya aday bence. Orijinallik demişken çizgi romanda Gotham'ın da DC Comics tarafından oluşturulduğunu öğrendim. İlk başta mekan olarak New York düşünülüyormuş ama sonra NY, Chicago ve Boston gibi şehirlerden etkilenerek Gotham şehrini Comics alemine koymuşlar. Şehrin özellikleri bir nevi Batman'i temsil ediyor denilebilir. Gotham'ı çok sevdim.

İzlemeyenler için aksiyon ve süper kahraman bileşimini sevenlere kesinlikle tavsiye edeceğim bir seri. İzlediğiniz her saniyeye değecek bir üçleme. Başka film çekilecek mi bilmiyorum ama 2016'da Batman vs Superman filmi çıkacakmış. Yalnız bu sefer Batman rolünde Ben Affleck'i görüyoruz. Biraz hayal kırıklığına uğramış durumdayım. Neyse yinede siz filmleri izleyin :) .

Seriye başlamama neden olan arkadaşım Büşra'ya buradan sevgilerimi gönderiyorum. Bu kız işini biliyor.

Bir daha ki yazıya kadar sağlıcakla kalın.

Share this:

, , , , , , , , , , ,

Yorumlar

7 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Önce braden sonra beauty şimdi de batman! Sırada fever var sanırım :D.

   Sil
 2. Gotham'ı sevdiysen dizisini mutlaka izlemelisin zira Batman'den önce Gotham vardı. Fox kanalının Warner Bros ve Dc comics ile iş birliğinden çıkti bu yıl. Penguen , Kedi kadın , bilmececi , zehirli sarmaşık gibi Batman evreninin ünlü karakterleride gençlik halleriyle dizi de boy gösterecek .

  YanıtlaSil
 3. Benim yaz listemde var zaten indiricem el mahkum :D Dizi bir yayınlanmaya başlaşlasa...

  YanıtlaSil
 4. ¨ballandıra ballandıra anlatılan şeylere karşı zayıflığım var galiba :) şu an indiriyorum filmi :) halbuki hiiiçççç bana göre değildi batman :) hep o eski versiyonlar yüzünden :) yorum için teşekkürler eline sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sende bendensin :). O eski versiyonlar yüzünden uzak durmuştum düne kadar. İyi yapmışsın hemen indirmekle. Rica ederim :).

   Sil