Gabriel Arafta - Sylvain Reynard - Yorum


Künye

Orijinal Adı: Gabriel's Rapture
Yazarı: Sylvain Reynard
Seri Adı: Gabriel'in Cehennemi
Seri Sıralaması: 2/3
Tür: Günümüz - Aşk
Yayınevi: Optimum Kitap
Goodreads Puanı: 4.26/5
Benim Puanım: 5/5

Kitap tek kelimeyle muhteşemdi!

Eğer yayınevini sosyal medyadan takip ediyorsanız yakın bir zamanda 3.kitabın kapak görselini yayımladı. Yakında da raflarda yerini alacak. Bende 3.kitap çıkmadan ikiyi okumalıyım dedim ve iki gün boyunca kitabı soluksuz okudum.
Yoruma geçmeden önce ilk kitapla ilgili yazım için buraya bakabilirsiniz.

İlk kitabı, karakterleri sevmiştim ama bu kitapla  onlara bağlandığımı hissettim. Birinci kitabın sonu  Gabriel ve Julia'nın İtalya tatilinde bitiyordu. Bu kitapta İtalya tatili ile başlıyor. Çiftimiz üniversiteden uzak, özgür oldukları düşüncesiyle birbirlerine olan duygularını rahatça ifade ederek güzel bir tatil geçirir. Ama ne yazık ki sorunlar kapıyı çalmak üzeredir.

Biri Gabriel'in eski eşi Paulina'dır. Diğeri ise öğrencilerinden biri olan Christa. Christa intikam hissiyle üniversite yönetmeliğine Gabriel ve Julia'yı akademik konularda davranış kurallarının ihlal edilmiş olduğu gerekçesiyle şikayet eder. Eğer suçlu bulunurlarsa Gabriel üniversitelerde hocalık yapma şansını kaybedebilir Julia ise Harvard'dan gelen doktora programına kabulünü unutabilirdi.

Zorlu bir sınav onları bekliyordur. Bu süreçte onları ayakta tutacak şey ise inançlarıdır. Tanrı'ya olan inançları, kendilerine olan inançları ve aşklarına olan inançları.

Gabriel, Julia Harvard şansını kaçırmasın diye tüm sorumluluğu üzerine alır ve mezuniyete kadar okuldan uzaklaştırılır. Bölüm başkanı bu süreçte Julia ile konuşmaması için onu ikaz eder. Aksi halde soruşturma tekrar başlatılacaktır. 

Davadan sonra Gabriel, Julia'ya bir açıklama yapamadan şehri terk etmek durumunda kalır. Ona ders kitabının arasında bir not bırakır ama Julia notu uzun bir süre görmeyecektir. Julia'ya ulaşan tek mesajı onu terk ettiğini söylediği olmuştur. Julia o mesajdan sonra yıkılır. Gabriel'in gerçekten kendisini bıraktığını düşünüyordur.

Oysa hepsi Julia'nın iyiliği içindir.

Gabriel'in aşkına bir kere daha  hayran kaldım. Bir insan ancak bu kadar samimiyetle sevilebilir. Sonrasında yaşanılan ayrılık süreci, çiftimizin birbirlerine olan özlemleri, kendilerini bulmaları ve en sonunda kavuşabilmeleri...

Yaşanılanların hepsinde karakterlerle aynı duyguları hissettim. Aşk, özlem, bağışlanma ihtiyacı, güven duygusu ve en önemlisi saf sevgi.

Bu kitaptan sonra Dante'nin İlahi Komedya'sını okumam farz oldu sanırım.
Yalnız kitabın çevirisinde beni bir kaç rahatsız eden nokta oldu. Çevirmenimiz bazı kelimeler ve argo ifadelerde eskiden yaygın olan anlamlarını  tercih etmiş. Örnek vermek gerekirse bir yerde 'kapatma' ifadesini kullanmış ki bu, kelimenin iğreti durmasına neden olmuş diyaloglarda. Bir diğer rahatsız eden kelime affedilme ve 'sağalma'  ihtiyacı. Burada sağalma derken neyi kast etmiş anlayamadım. Daha yaygın bir kullanım tercih edilse güzel olurmuş.

Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle kendinize iyi bakın.

Share this:

, , , , , , ,

Yorumlar

2 yorum:

  1. somayla ilgili bu kadar üzücü haberden sonra hayata tekrar dönemiycekmişim gibi hissediyodum, ta ki paylaşımını görene dek.. biraz uzaklaştırdığın için teşekkürler.. ilk yorumunu da okudum ikisi de çok güzel.. kitabın adı beni çok etkiledi sanırım, tatilde okunucaklarıma eklendi..Şimdiden herkese keyifli okumalar :) Ohh seri bir şekilde bitti derken yazardan üçüncü kitap müjdesi gelirmi ki...Neyse onuda okuruz ömrümüz yeterse:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Rica ederim. Aslında böyle bir zamanda yazıyı paylaşma konusunda biraz kararsız kalmıştım ama faydası dokunmuşsa ne mutlu bana. Beğenmene çok sevindim. Yakın bir zamanda çıkaracakmış yayınevi. Üçünü birlikte alırsınız belki :) .

      Sil