Yayıncılık Üzerine PEGASUS İle Bir Röportaj
Merhaba! İlk röportajımla karşınızdayım :) . Yaklaşık 2 aydır bu röportajı yapmayı planlıyordum. En sonunda geçtiğimiz haftalarda Mesut Bey ile görüştüm. O da röportaj teklifime olumlu yaklaştı. Ve kendisine sorduğum yayıncılık dünyası ile ilgili sorularıma sıcak ve samimi cevaplar verdi. Kendisine bir kere daha teşekkür ederim. Sizi röportaja alalım :) .

1) Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Tanımayanlar için biraz kendinizden bahseder misiniz?

- Röportaj teklifiniz için ben teşekkür ederim. Çok sık yaptığımız bir şey değil. Kendimden bahsetmeye gelince, biz yayınevi olarak kişileri ön planda tutmamayı prensip olarak belirledik. Önceliğimiz kitaplarımız, yazarlarımız, ve markamız… Ben sadece kurulduğu ilk yıldan itibaren Pegasus’un başarısında emek vermiş birisiyim. Bu kadar J

2) Pegasus'un kuruluş hikayesi nedir? Logo ve isimini nasıl belirlediniz?

- Pegasus, 2006 yılında faaliyete geçti. Kurucumuz sektörün içinden gelen biri, kitaba kitaplara uzak değil. İlk yıllarımızda daha çok kişisel gelişim kitapları yapıyorduk o alanda da başarılıydık. 2008 itibari ile popüler ve bestseller türü kitaplara ağırlık verdik ve geniş bir okur kitlesine ulaştık. Yayıncılık sektöründe genelde mitolojik isimler kullanılır. Bizde o yönde tercihimizi kullandık. Çok da beğendiğim bir isim ve logodur. İsim ve Logoda kurucumuzun fikri idi.

3) Yayınevi politikanızda olmazsa olmazlarınız var mı? Varsa nelerdir?

- Her kurumun olmazsa olmazları vardır mutlaka, olmalı da. Biz kaliteyi çok önemsiyoruz. Kitabın her alanında.

4) Çıkardığınız eserlerde özellikle hedef aldığınız bir okuyucu kitlesi var mı?

- Her kategoride kitap yayımladığımız için her tür okur kitlesine hitap ediyoruz. Bunu canlı görme fırsatını fuarlarda yakalıyoruz. Lakin daha çok genç – yetişkin ve bayan okurlar daha ağırlıklı diyebilirim.

5) Eserlerinizi satın alan okuyucular ile ilgili saha araştırması yaptırdınız mı? Bu sizin yayın kriterlerinizi belirliyor mu?

- Yani bunun için bir bilimsel ya da anket türü bir araştırma yaptırmadık. Kitapların satış hareketi, fuarlar, ve tabiki olmazsa olmaz sosyal medya ağlarımızda bunu görebiliyoruz. Biz okurları takip ediyoruz, okurlarda bizi.

6) Sosyal Medyada okurlarla ilişkiniz nasıl?

- Sosyal medya artık günümüzün en hızlı iletişim kanallarından. Çok geniş bir alan. Okurlarımızla da ilişkilerimiz gayet iyi. Bazen okurların talep ettiği kitapları da hakları müsait olursa yayınlıyoruz. Bu alanı biz çok önemsiyoruz ve aktif kullanmaya çalışıyoruz.

7) Ciltli kitap çıkartmaktaki kıstasınız nedir?

- Kitapların baskı şekilleri konusunda farklı tasarımlar yerine kitabın özgünlüğünü bozmamaya çalışıyoruz. Bazı özel kitaplarımızda baskılarının cilti olmasını tercih ediyoruz. Okurada ciltli baskı daha cazip ve albenili geliyor. Aldığımız tepkiler o yönde. Bende ciltli kitabı daha çok beğeniyorum.

8) Kitap fiyatlarını hangi ölçütlere göre belirliyorsunuz? Son yıllarda artan kitap fiyatları ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

- Kitap fiyatları kitabın maliyet oranlarına göre belirleniyor. Artan kitap fiyatları konusunda ise, Ülke ekonomisi ve sürekli değişkenlik gösteren dalgalı döviz kurunun etkili olduğunu düşünüyorum. Fiyatı her ne olursa olsun Kitaplar hiçbir zaman pahalı değil. Kitapseverler kitaba pahalı gözüyle bakıp kitabı küçümsememeli. Maalesef ülkemizde öyle bir algı var. Bu pahalılık hiçbir zaman bir teknolojik araçta sorgulanmaması da ayrıca üzüyor.

9) Orijinal kapak kullanılmayan kitapların kapaklarını nasıl tasarlıyorsunuz?

- Genel müdürümüz, editörlerimiz ve yaratıcısı grafikerlerimizin ortak tasarısı…

10) Rekabetin yoğun olduğu yayın hayatında kalitenizi nasıl koruyorsunuz?

- En kaliteli yayınevlerindeniz diyebilirim.

11) Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

- Röportaj için bir kez daha çok teşekkür ederim.


Share this:

, , ,

Yorumlar

6 yorum:

 1. kısa ve öz bi söyleşi :) okurken hiç sıkılmadım :) teşekkürler eline yüreğine sağlık :) bi de eleştiri; orjinal olmayan kapaklar konusunda biraz daha yaratıcı olabililer :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asıl ben teşekkür ederim okuyup yorum bıraktığın için :) . Ve kapak konusunda katılıyorum :) .

   Sil
 2. Sorular çok güzel ve doyurucu ancak cevaplar biraz politik ve sadece reklama yonelik:))seni tebrik ediyorum, eline ve yüreğine sağlık :))

  YanıtlaSil
 3. Ödevim için bu yayınevini araştırmam gerekiyordu ve internette bulabildiğim tek röportaj seninki. Teşekkür ederim, çok faydalı oldu :) <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek! Umarım ödevinden iyi bir not alırsın <3

   Sil