Uyumsuz (Divergent) - Film Yorumu


PUAN 7.1 /10
Yapım: 2014 ABD
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Romantik
Süre: 139 Dak.
Yönetmen: Neil Burger
Oyuncular: Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet, Jai Courtney, Miles Teller
Senaryo: Evan Daugherty,Vanessa Taylor
Yapımcı: Douglas Wick,Lucy Fisher, Pouya Shabazian


Waowww. Bende bir Tobias istiyoruum. Theo James'in kendiside olur tabi :D.
Filmin saat üç seansına gittim ama hâlâ etkisinden çıkamadım. Şu an ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Film normalde 28 Mart'ta vizyona giriyordu ama bir iki yer hariç Türkiye'de bugün vizyona girdi. Hem kitap yüzünden hemde film çıkmadan paylaşılan video ve fotoğraflardan dolayı beklentim yüksek olarak girdim. Karşılığını aldım mı? Evet!

Konudan bahsedersem dünya savaşları yüzünden bir çok ülke yok olmuş ve harap vaziyettedir. İstisna yerlerden biri Chicago'dur. Önlem amaçlı şehrin etrafı elektrikli duvarlar  ile örülüdür. Hayatta kalan insanları 5 gruba ayırmışlardır. Cesurluk, Bilgelik, Dürüstlük, Dostluk ve Fedakarlık.

16 yaşına gelen her birey yapılan zihinsel test ve kendi kararları doğrultusunda istedikleri topluluğa katılabilmektedirler. Ana karakterdeki kızımız Tris Prior Fedakarlık topluluğundandır. Filmde kitapta topluluğunu seçmesi ile başlıyor. Yapılan zihinsel testte hiçbir topluluğa uygun olmadığı çıkar. O bir 'uyumsuz'dur. Ve kimseye söylememesi gerekiyordur. Ertesi gün yapılan törende Cesurluk topluluğunu seçer.

Her topluluk yeni katılanlar için seviyelerini ölçmek ve kimin toplulukta kalabileceğine karar vermek üzere bireyleri belli testlere tâbi tutar. Cesurluk topluluğunda bu test iki aşamadan oluşur. Fiziksel ve Zihinsel. Bu testlere yeni katılanları hazırlamak için 'Dört' (Tobias) görevlendirilir.


Allahıım. Çok tatlı değil mi?! Tobias ♥

Tris bu testlerde hem başarı göstermeli hemde bir uyumsuz olduğunu gizlemelidir. Eğer uyumsuz olduğu öğrenilirse hangi topluluk olursa olsun öldürülecektir. Tabi tek sıkıntımız bu değil. Cesurluk ve Bilgelik topluluğu gizli bir işbirliği içerisindedirler. Bilgelik, Fedakarlığı yok etmek istiyordur. Nedeni yönetimin onların elinde olması ve uyumsuzların çoğunun o topluluktan çıkmasıdır. Fedakarlığı yok etmek içinse Cesurları kullanacaktır.

Çiftimizi zor zamanlar bekliyordur.

Filmi genel olarak çok beğendim. Kitaptan farklı sahnelerde vardı. En son o farkları belirticem. Aksiyon sahneleri çok iyiydi. İzlerken o an bende Cesurlardan biri olmak istedim.   Bunun dışında oyuncular rollere cuk oturmuş bence. Tris' i Shailene Woodley canlanlandırıyor ki onu tekrar haziran ayında Aynı Yıldızın Altında filminde görücez. Yine bu filmde kardeşi Caleb olarak gördüğümüz Ansel Elgort Aynı Yıldızın Altında da başrolde yer alacak. Açıkçası ikisini bu filmde kardeş olarak izleyip diğerinde sevgili olarak izlemek çok ters geliyor. Ve Theo James ♥!  Tobias karakteri için Theo dan başkası olmazdı sanırım. Adama bayıldımm. Sanırım Shailene ile gerçek hayatta nişanlılar.Filmin beğenmediğim kısım ve yönleri; açıkçası sonu hiç tatmin edici değildi. Üstelik son sahnelerde yapılan değişiklik yüzünden filmin devamı gelmeyecekmiş gibi bir izlenim bıraktı. Duygu bakımından da yetersiz buldum. Yani o ölümleri okurken kitapta daha çok etkilenmiştim. Ve eğer kitabı okumadıysanız bazı şeyler boşlukta kalıyordu.

Filme gitmeli misiniz? Tabikiii! Sınavlarım başlamıyor olsa ben tekrar giderdim. Bilim-kurgu  aksiyon ve aşk...bu film kaçar mı? İlk uygun fırsatta gidin izleyin derim :). Son olarak kitaptan filme uyarlamada değiştirilen kısımlardan bahsedip yazıyı sonlandırıyorum.

-Tris Bilgelik ve Cesurluğun iş birliği içinde olduğunu gece koridorda gizlice öğreniyor. Filmde olduğu gibi Bilgelik Cesurluğa rahatça girip çıkamıyor.

-Daha sonra filmde bahsedilen serumu Tobias'dan değil annesinden öğreniyor.

-Bayrak yarışında bayrağı kendi almış gibi değilde Christina almış gibi gösteriyor. 

-Fiziksel testi geçiyor ama filmde olduğu gibi sonuncu olarak değil birinci olarak geçiyor.

-Filmin son sahnelerinde Cesurluktakiler verilen serum sonucu Fedakarlıktakileri yok etmek üzere görevlendiriliyor. Ama bu serumdan uyumsuzlar etkilenmiyor. Tris ve Tobias Cesurluk askerlerinden önce Tris'in ailesini bulmaya çalışırken yakalanıyorlar ve Bilgeliğin Başkanı Jeanine'nin yanına götürüyorlar. Jeanine Tris' i öldürme emri verirken Tobias' ı Cesurların yerleşkesine götürme emri veriyor. Tris kurtulup serumu etkisiz hale getirmek için Cesurluğa gidiyor. Kitapta serumun etkisiz hale getirildiği sahnede sadece Tris ve Tobias var. Filmde ise Bilgeliğin Başkanı Jeanine. Ve Tris kadını yaralamakla kalmayıp serumu etkisiz hale getirmesini sağlıyor.

Bu sahnede böyle bir değişiklik yapılması sonunu ve diğer filmide kötü etkiledi bence. Başka farklı sahne var mıydı hatırlamıyorum açıkçası. Filme bugün giden var mı? Bir dahaki  yazıya kadar kendinize dikkat edin. Sevgiler :) .

Share this:

, , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

12 yorum:

 1. Sıkılır gibi oldum belkide nedeni Kanyondaki 30 dk süren reklamlar mıydı :) Film çok güzeldi ,farklı bir konsept... izlerken aklıma birçok film geldi...Kate Abla bayağı yaşlanmış,Nikita ablamızıda özlemişiz....tanıtım için eline yüreğine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Reklamlar insanın içini bayıltıyor :) . Distopya türü olduğu için olabilir. Direk aklıma açlık oyunları gelmişti benim. Ama benzerlik kaçınılmaz. Teşekkür ederim :) .

   Sil
 2. ya bu filmin devamı gelecek mi ????

  YanıtlaSil
 3. Ben uyumsuzu okudum ve kuralsızıda bugün bitirdim yandaşda kuralsızın devamı onuda okucam ama kuralsız gercekden cok guzeldi tobias helede ayy ona bayılıyorum sizde kitaplari okudunuz mu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sadece ilk kitabı okudum. Ama sonunu öğrendiğim için diğer kitapları biraz bekletiyorum :).

   Sil
  2. ben sonunu bilmiyorum ama kuralsız gerçekten çok iyi uyumsuz dan da daha iyi okumanızı tavsiye ediyorum ve tobias la tris gerçekte nişanlılar mı ? :)

   Sil
  3. Evet nişanlılar :). Ya, daha iyi ise o zaman en kısa sürede okuyayım.

   Sil