Kitaplarımızı Karşılaştıralım :)


Bugün farklı bir konuyla karşınızdayım. Opposite books tag'i hiç duydunuz mu? Ben geçtiğimiz günlerde Büşra'nın blogunda gördüm bu konu başlığını. Daha sonra bir kaç yabancı blogger'ın yazdığı yazılara baktım ve çok hoşuma gitti. Konu başlığında yapılan, kitapları belli sorularla karşılaştırmak. Gelin nasıl oluyormuş görelim :) .
1) KOLEKSİYONUNUZDAKİ İLK KİTAP: 

Ben bu soruyu roman türünde olarak aldım ve kitabımı ona göre seçtim.


Yazar ve kitapları benim için çok değerlidir. Sınıftaki arkadaşlarım sayesinde başlamıştım. Kitaba başlamam manevi olarak kötü olduğum zamanlara denk geldiği için okuduğum dönem en büyük destekçilerimden olmuştu benim için.

SON SATIN ALDIĞINIZ KİTAP:


Kurt Seyt ve Shura'yı CNR kitap fuarından almıştım. Dizisi olmasaydı kitabı fark edermiydim  orası meçhul. Ama iyiki dizisi olmuş. Gerçek aşk hikayelerinin anlatıldığı kitaplar çok ender bulunuyor.

2) UCUZ BİR KİTAP:


Kitabı 2 yıl önce d&r'ın 4TL'lik kampanyasından almıştım. Beğenerek okudum ama serinin devamını okumak kısmet olmadı.

PAHALI BİR KİTAP:


Kitabı geçen dönem £13'ya almıştım. TL fiyatı 39-41 arası değişiyor. İngilizcesini hâlâ okumadım ama Türkçesini okumuştum. Christian Grey'e bayılıyorum ;) .

3) ERKEK BAKIŞ AÇISI İLE KALEME ALINMIŞ BİR KİTAP:


Kitaplığımda iki kitap bu bakış açısıyla yazılmıştı. Birini şu an gördünüz. Diğeri ise Alaska'nın Peşinde. Açıkçası ikisinide daha okumadım. Ama Tatlı Bela'dan Travis'i çok sevdiğim için Ayaklı Bela'yı örnek gösterdim.

KADIN BAKIŞ AÇISI İLE KALEME ALINMIŞ BİR KİTAP:


Allahıım, bu yazarı sevmeyen var mıdır acaba?! Ben hastasıyım. Kitaplarını bıkmadan tekrar tekrar ilk okuduğum an ki heyecanla okuyabildiğim yazarlardan birisi. Bence bu soruya da en iyi örnek İçinde Aşk Saklı. 

4) EN KISA SÜREDE OKUDUĞUNUZ KİTAP:


Bu soruyu sayfa sayısını baz alarak cevapladım. Kitap 1059 sayfa ve ben bir günde bitirmiştim. Evet yemedim içmedim bu kitabı okudum :D .

EN UZUN SÜREDE OKUDUĞUNUZ KİTAP:


Neden Sokrates? Çünkü dili gerçekten ağırdı. Bende bir şeyler anlayarak okumak istediğim için yavaş okumuştum 2-3 hafta sürmüştü bitirmem.

5) GÜZEL BİR KAPAK:


Kitaplığımdaki en güzel kapaklardan biri sanırım Demir Kral'ın kapağı. Gerek kapaktaki kadın, kitabın üstündeki desen ve kabartmalar soruya kolayca cevap vermemi sağladı.

KÖTÜ BİR KAPAK:


Kitaplığımda kapağı kötü olan başka kitaplar yok değil. Ama en kötülerden biri oldu Acıtan Güzellik benim için. Kapakla ilgili düşüncelerimi kitap yorumunda belirtmiştim zaten o nedenle burada tekrar değinmeye gerek görmüyorum.

6) ULUSAL BİR KİTAP:


Okuduğum Türk yazarlar içerisinde beni en çok etkileyenlerden biridir Sabahattin Ali. Kürt Mantolu Madonna'yı da ayrı bir sevmiştim.

ULUSLARARASI BİR KİTAP:


Durup düşündüğümde aklıma ilk gelenlerden oldu Kristin Hannah. Hâlâ kitabı okuduğum o iki günü dün okumuşum gibi hatırlıyorum. Ne çok ağlamıştım. Aralıksız olarak hemde. Derinden etkilenmiştim yazar ve kitabından.

7) İNCE BİR KİTAP:


Kitap 112 sayfa. En ince kitabım. Alalı 3 yıl falan olmuştur herhalde. Bir ara Can Yayınları bu tür Gotik hikayeleri çıkarıyordu. Bu kitapta ilklerden. Konusunu hatırlamıyorum ama okurken edebi bir zevk vermişti.

EN KALIN KİTAP:


Ve yine Şeytani Düşler :D.  1059 sayfa sayısıyla kitaplığımdaki en kalın kitap.

8) KURGU TÜRÜNDE YAZILMIŞ BİR KİTAP


Seçim yaparken biraz zorlandım. O kadar iyi kitaplar var ki bu türde. Ben seçim yaparken beni heyecanlandırıp şaşırtma derecesine göre seçtim ve George amcamız kazandı. 

KURGU TÜRÜNDE OLMAYAN BİR KİTAP:


Gerçekten zorlandığım bir soru oldu. Kitaplarımın neredeyse % 99 farklı türde kurgu kitaplardan oluşuyor. Neyseki istisnalarımda olmuş :) .

9) ROMANTİK BİR KİTAP:


Başka bir zor soru daha. Yine İçinde Aşk Saklı :)). Bir sürü aşk kitabı okuyorum ama içinden  en çok sevdiğimi seçmek zor oldu. Ve galip yine Judith..

AKSİYON DOLU BİR KİTAP:


Bu soruyu kitapta geçen olayları göz önünde bulundurarak cevapladım. Ve fark ettim ki daha çok bu türde kitap okumalıyım!

10) SİZİ MUTLU EDEN BİR KİTAP:


Okul sınavları bile daha kolay bu soruları cevaplamaktan :P . Kitap okumanın kendisi beni mutlu ederken direk bir kitabı seçmek konusunda bir kararsızlık yaşadım. En sonunda tekrar tekrar okuduğum kitaplardan birini seçiyim dedim ve bu kitap Çıplak Ölüm oldu. Eve ve Roarke' a bayılıyorum :D .

SİZİ ÜZEN BİR KİTAP:


Bu kitabı okuduktan sonra uzuuun bir süre sonu kötü biten kitapları okumaya tövbe etmiştim resmen. Yazarın okuduğum ilk ve son kitabı oldu. Kitap bittiğinde kahrolmuş vaziyetteydim. Bir kaç kez tekrar okudum daha sonra. Ama şu an kitap kayıp olduğu için fotoğrafını çekemedim. Satışıda hiçbir yerde yok. Eğer bir yerde görürseniz haber verin lütfen :).

Benim cevaplarım bu şekilde. Nasıl buldunuz konuyu? En önemlisi sizin sorulara cevaplarınız neler :) ? Yorumlarınızı bekliyorum. Kendinize iyi bakın...

Share this:

, , ,

Yorumlar

8 yorum:

 1. Bende katılacağım..!! :D Güzel olmuş gerçekten. *.*

  YanıtlaSil
 2. benim en son okuduğum "Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır.." çok sürükleyiciydi 1 günde bitirdim mesela :)

  YanıtlaSil
 3. Bir Gece Yolu gördüm sanki ;) .. Kesinlikle bende 24 saatte okuyup bitirdim kitabı ama bilinçaltımda bitirememişim ki rüyamda bile gördüğümü bilirim çok etkilenmiştim.. Kristin Hannah çok beğendiğim bir yazardır zaten burada da görünce dayanamadım yazdım :) Blogunuzu da yeni keşfettim ve çok beğendim hemen izlemeye alıyorum bana da beklerimm :) sevgiler..
  sadecebiyasam.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum bırakmakla çok iyi yapmışsınız. Teşekkür ederim. Bende hemen sizin blogunuzu ziyaret ediyoruum :) .

   Sil
 4. Nazenin canım bir gün kitaplığının tamamını çekip bizimle paylaşır mısın? Çok merak ediyorum gerçekten :) Bu arada Judith benim de en beğendiğim yazardır. Hele Clayton.. Anlatacak kelimeer yok KÜÇÜĞÜM desem yeterli olur sanırım :)

  YanıtlaSil
 5. Ayy kimi görüyorum burda ♥♥ . Sen iste yeter ki paylaşırım :D .

  YanıtlaSil
 6. Bayan en büyük takipçinizim :) Merakla bekliyorum hazineni ♥

  YanıtlaSil