Game of Thrones 4.Sezon'a İlk Bakış


4. Sezon maratonu dün resmi olarak başladı! Bölümü izlemeyen kalmamıştır herhalde 
:D . Nasıl buldunuz? Ben 3. Sezon finalinden sonra daha olaylı bir giriş bekliyordum aslında. Biraz sakin başladı. 
3. Sezon finalinde olanları hatırlıyorsunuzdur sanırım. Ben Kızıl Düğünde şok olmuştum. Robb, Catelyn, Robb'un eşinin öldürülmesi... Stark'ların neredeyse yok oluşuna şahit olmuştuk. 4. Sezon, Tywin Lannister'ın Stark hanedanlığına ait bir kılıcı eritmesiyle başlıyor. Aslında Stark'ların yok olduğunu sanıyor. Bu yüzden eritiyor kılıcı. Açıkçası ilk başta bu sahnenin neden verildiğini anlamamıştım bölüm sonunda yapılan incelemenin faydası oldu.

Westeros' ta Kral'ın düğün hazırlıkları tam gaz devam ediyor. Düğün için gelenlerden biri Martell Hanesi. Ama hanenin ilk oğlu değilde ikinci oğlu Prens Oberyn geliyor düğüne.


Tabi ikinci oğulun gelmesi krala bir hakaret. Geçmişte kız kardeşine yapılanlardan dolayı saf bir nefret besliyor Lannister'lara karşı. Zaten daha ilk sahnede belli ediyor kendini. Yeni bir karakter yeni bir heyecan... Prens Oberyn'i sevdim :D. 

3. Sezonda Jamie Lannister'ın esir halini hatırlıyorsunuzdur herhalde. Bu bölüm temizlenmiş, tabiri caizse yüzü parlar halde görünce garipsedim. O esir hali kafamdan hiç çıkmayacak sanırım. Ben bu bölüm Jamie'ye 'birazcık' üzüldüm. Esir düştüğü zamanlarda krallıkta her şeyi değişmiş vaziyette buluyor. Eski forsunu kaybetmiş. Tabi sağ elinin  olmamasının etkiside büyük. Çevresindekilerin ne mal olduğunu görür artık umarım.  

Benim bu bölümde en sevdiğim kısım, son kısımda Arya ve Tazı'nın sahnesiydi.


Arya'yı dizinin başından beri çok seviyorum. Stark'ların intikamını alacak biri varsa bu kız! Bence Tazı ile iyi bir ekip oluşturdular. Son sahnede kılıcı 'iğne'ye kavuşup arkadaşını öldüren adamdan intikam alması çok etkileyiciydi. Gözünü bile kırpmadan öldürdü adamı. Bu sahne'nin bir başka önemli tarafı kılıcı iğne. 
İlk başta Tywin Lannister'ın Stark hanesine ait kılıcı eritmesini göstermeleri ve bu sahnede de Arya'nın Stark'lar tarafından yapılmış kılıcı iğne'ye ulaşması oldukça manidardı.

Bunların dışında,  üç okla vurulan Jon Snow'un ölmediğinide görmüş olduk. Ayrıca Khaleesi'yi Meeren (ismini yanlış hatırlamıyorsam) adında bir yeri feth etmeye giderken görüyoruz. Ejderhalarının büyümeside ayrı bir sıkıntı. 

2.bölüm fragmanı ise oldukça heyecanlı! Pazartesi'yi iple çekiyorum :D . Sizin en sevdiğiniz sahne hangisi oldu?

Share this:

, , , , , , ,

Yorumlar

7 yorum:

 1. çok güzel bi yorum eline sağlık duygularıma tercüman olmuşun adeta :) ben tüm sahneleri beğendim ne de olsa pazatesinin anlamı gelmiş :) bi de şu bölümleri kısacık yapmasalar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Gerçekten kısa. Tek tesellim diğer yabancı dizilere göre 20dk fazla olması :) .

   Sil
 2. Harika bir yazı olmuş. Ellerine sağlık ;)
  Evet çok sakin başladı diyebiliriz. Aslında böyle olması da gerekiyordu. Daario Naharis'in Khaleesi'ye çiçekleri verdiği an Khaleesi'nin sırıttığı sahne ise en sevdiğim sahneydi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiim. Ya geçen sezonda sarışın bir adam katılmamış mıydı khaleesi'ye?

   Sil
  2. Tamam işte bu adam o adam. Daha önce Daario Naharis'i canlandıran Ed Skrein idi bu sezon Michiel Huisman canlandırıyor. Yani ben böyle biliyorum ;)

   Sil
  3. Evet. Bugün bir arkadaşım söyledi. Bu yeni adam çok güvensiz bir tip gibi duruyor. Khaleesi aşık olacakmış bu adama :) .

   Sil
  4. Khaleesi o adama aşık olacaksa kendi ayıbı olur :)

   Sil