Film Önerisi: Romeo ve Juliet (Romeo ve Juliet IV)


Puan: 9.2 /10
Yapım: 2013 İtalya
Tür: Dram, Romantik
Yönetmen: Carlo Carlei
Oyuncular: Hailee Steinfeld,Douglas Booth, Damian Lewis, Ed Westwick, Paul Giamatti
Senaryo: William Shakespeare, Julian Fellowes
Yapımcı: Gabriele Muccino, Julian Fellowes, Ileen Maisel, Mark Ordesky, Lawrence ElmanMuhteşem bir hikâye, muhteşem bir film...

Filmi yeni izledim ve sizinle paylaşmam gerektiğini düşündüm. Herkes bilir sanırım Romeo ve Juliet'in umutsuz aşk hikâyesini. İki düşman ailenin çocuklarıdır onlar. Montague ve Capuletler...

İki aileninde geçmişten gelen bir düşmanlıkları vardır birbirlerine karşı. Filme iki  ailenin düello sonucu kavgaları ile başlıyoruz. Kral kavga sonucu son kez uyarır onları. Daha sonra Kont Paris' i Juliet'in babasının yanında görürüz. Juliet ile evlenmek istediğini belirtir. Lord Capulet'te evinde bir davet verir. Paris' e bu davette kızının gönlünü kapması için şans verir. Ama Montague'lere haber verilmesini istemez.

O sıralarda Romeo, Lord Capulet'in yeğeni Rosaline'e aşıktır. En azından o öyle sanıyordur. Şans bu ya davetten haberi olur. Rosaline'inde orada olacağını öğrenince  Mercutio ve Benvolio ile davete katılır. Ve iki genç karşılaştıklarında kaderleri birleşmiştir bile. İki düşman ailenin çocukları olduklarını bilmiyordurlar ama öğrenmeleri onları engellemez. O gece birbirlerine aşklarını ilan ederler ve daha sonra gizlice evlenirler.

Fakat kaderin ikisi için farklı planları vardır. Juliet'in kuzeni Tybalt Romeo'ya karşı derin bir kin ve öfke duymaktadır. Romeo'yu düelloya davet eder. Romeo'nun düellodan haberi yoktur. Tybalt Romeo'nun arkadaşlarını Verona'nın sokaklarından birinde görünce Romeo'nun nerede olduğunu sorar ve orada Romeo'nun arkadaşı Benvolio ile dövüşmeye başlar. Romeo olanları duyunca yanlarına gelip onları durdurmaya çalışır ve olanlar olur. Tybalt, Benvolio'yu öldürür. Romeo da o an ki intikam duygusu ile Tybalt'ı öldürür.

Sonrasında Romeo'nun sürülmesi, Juliet'in Paris ile evlenmek zorunda bırakılması, planlanan şeylerin istenildiği gibi gitmemesi iki gencin hazin aşk hikâyesi ile son bulur...

Kitabı okuyan biri olarak film konuya oldukça sadık kalmıştı. Konuşmaların çoğuda olduğu gibi kitaptan alınmıştı. Yapılan en güzel Romeo ve Juliet filmiydi bence. Tiyatro eserlerini izlemeyi ya da okumayı sevmiyorsanız film tam size göre. Ben bayıldım. Mutlaka izlemelisiniz :) .


"Şiddetle başlayan hazlar şiddetle son bulurlar. Ölümleri olur zaferleri, öpüşürken yok olan ateşle barut gibi..."

Share this:

, , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

5 yorum:

 1. Filmi izlememis biri olarak, genel hatlarıyla özetlenmiştir olması ve kitap sadık kalindiginin vurgulanmis olmasi filmi hemen isteğini uyandırıyor. Bizimle film hakkındaki düşüncelerini samimi bir dille paylaştığım için teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
 2. Kitabı okumuş fakat filmini izlememiştim.. Kitaba sadık kalındıysa ne mutlu bize. İlk iş filmi izlemek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karakterler falan tam uymuş. Çekilen diğer romeo ve juliet filmlerinden daha güzel :) .

   Sil
 3. teşekkürler :) süper olmuş çok güzel yorumlamışsın..çok romantik ya ♥ :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim yorum bıraktığın için :) . Kesinlikle. Filmde ağlamamak için zor tuttum kendimi. Kitabı okurken bu kadar etkilenmemiştim :).

   Sil