Mart Menekşeleri - Sarah Jio - Yorum


Künye

Kitabın Adı: Mart Menekşeleri / The Violets of March
Yazarı: Sarah Jio
Tür: Dram - Romantik - Aile
Yayınevi: Arkadya Yayınları
Goodreads Puanı: 3.77
Benim Puanım: 5/5


Açıkçası yoruma nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Kitaba dün akşam başladım, bugün öğlen bitti. Neden daha önce yazarın kitaplarına dikkat etmemişim bilmiyorum. Bu kadar etkileneceğimi düşünmemiştim. 

Ana karakterimiz Emily Wilson kocasıyla gerçek aşkı yaşadığını düşünen ünlü bir yazardır. Bir gün kocasının onu aldattığını öğrenir. Hayal kırıklığına uğramıştır ama tek bir göz yaşı dahi dökmez ve Mart ayını geçirmek üzere Bee Yengesinin davetiyle Bainbridge Adasına gider. Burada yaşadıklarından uzaklaşıp ruhunu dinlendirmeyi amaçlıyordur.

Bir gün kırmızı kadife kaplı 1943 yılına ait bir günlük bulur. Günlükte Esther ve Elliot'ın aşk hikâyesine tanık olurken bunun hayatını değiştireceğini ve onu bir aile sırrına götüreceğini bilmiyordur. Bir de ada da tanıştığı Jack vardır. Bu yolculukta kendi hisleriyle yüzleşirken aynı zamanda bu sırrı da çözecektir.

Kitabı gerçekten çok sevdim. Esther ve Elliot'ın aşk hikayesi beni derinden etkiledi. Bir insan birini 60 yıl boyunca sevebilir mi? Günümüz düşünüldüğünde inanılmaz geliyor. Yazarın anlatımını çok beğendim. Zaten hemen bitirmemden belli :) . Aşk, beraberinde getirdiği imkansızlıklar, arkadaşlık...hepsini derinden hissettiriyor yazar. 

İlk Arkadya kitabımdı. Sarah Jio ile son olmayacak sanırım. Kapağı, içini ve ayracı çok sevdim. Hatta bizim kapak orijinalden daha iyi olmuş bence.


Kitabı okuyun, okutun derim. Arkadaşınıza, sevgilinize, kardeşinize, Annenize hediye edebilirsiniz. Yalnız size tavsiyem duygusal biriyseniz rahatça ağlayabileceğiniz bir yerde okuyun kitabı. Ben bugün okulda okurken biraz sıkıntı çektim. 
Yazarın "Yağmur Sonrası" ve "Böğürtlen Kışı" adlı kitaplarıda  ülkemizde çıkanlardan. Bu yıl yazarın ülkemizde bir kitabı daha çıkacak. Adı The Last Camellia. Ne zaman çıkar tam tarihi bilmiyorum. 

Share this:

, , , , , , ,

Yorumlar

6 yorum:

 1. kapağına bayıldım bizim de okyanus kıyısında yaşayan yaşlı bi akrabamız olsa hiç fena olmazdı :)

  YanıtlaSil
 2. Hem gerçek aşkı yaşadığını düşünüyor hem de ünlü bir yazar...
  Ne garip bir Emily imiş yahu :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında yazdığı kitapta kalbinin sesini dinlememiş. Bu nedenle öyle oldu sanırım :) .

   Sil
 3. E-okulumu donduruyorum tanıdık hocalar numaralarını mesaj atsın :) tatilde ne okusak acaba :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahahaha :D tatilde ne okusak deyince aslında bir yazı yazıp fikir paylaşımı mı yapsak? Fena olmazdı :) .

   Sil