Bana Dokunma - Tahereh Mafi - Yorum


Künye

Kitabın Adı: Bana Dokunma
Yazarı: Tahereh Mafi
Seri Sıralaması: 1/3
Tür: Genç Yetişkin - Fantastik - Distopya - Romantik
Yayınevi: Dex
Goodreads Puanı: 4.05Adam Adam Adam ♥
Distopya okumayı özlemişim be!
Bu geçtiğimiz haftasonu bir kitap kaçamağı yapıyım dedim. Sayfa sayısınında az olmasıyla bir günde okudum bitti. Yeni yılın ilk kitabı olmuş oldu. Ki çok güzel bir kitapla başladım bence.


Kitabın konusu oldukça ilginç aslında. Juliette 264 gündür kimseye dokunmamıştır. Birisi ona dokunduğunda, dokunan kişinin yaşam enerjisi ona geçip o kişiyi öldürmektedir. Bu nedenle ailesi onu bir deli hastanesine yatırmıştır. Orada kaldığı süre boyunca ne bir hücre arkadaşı vardır ne dışarıya çıkmıştır ne de kimseyle konuşmuştur. Tam 264 gün boyunca! İnsan deli değilse bile bu süre içinde delirir herhalde. 

Juliette'in bu yalnızlığı bir gün Adam'ın gelmesi ile son bulur. İlk başta ne olduğunu anlayamadığı için onunla konuşmaz. Kendisini öldürmesi için gönderildiğini bile düşünür. 2-3 hafta sonra ona alışmaya başladığında askerler gelir ve her şey değişir. Gelen Yeniden Kuruluşun üyelerinden Warner'dır. Yeniden Kuruluş Dünya'yı içinde bulunduğu durumdan kurtarmayı hedefleyen bir rol üstlenmişlerdir. 

Dünya, insanlar tarafından ekosisteme zarar verilmesiyle son 4-5 yıldır yok olmaya doğru gidiyordu. Yeşil alan yok gibi bir şeydi. Hayvanlar artık ortalıkta gözükmüyordu bile. Yiyeceklerin yapayları üretilmişti. Yeniden Kuruluş ise bu noktada insanlara vaatlerde bulunup Dünya'yı yaşanabilir hale getireceklerini söylüyordu. Tabi işin başına geçtiklerinde her şey eskisinden daha beter hale geldi. Her şeye el koyuyorlar insanlar söyledikleri kurallara uymazsa öldürülüyordu. Bana bu yönüyle Açlık Oyunlarını hatırlattı aslında. Ama okurken pek rahatsız etmedi. Yeniden Kuruluş dünya'yı ele geçirmek istiyordu. Bunun için Juliette'e ihtiyaçları vardı.

Warner Juliette'e gerekli testleri yaptırdıktan sonra onunla gelip ona yardım edeceğini söyler. Juliette'in seçme şansı yoktur. Adam'ın  ise Juliette'i gözlemlemek için onunla aynı hücreye konulduğu ortaya çıkar. Warner'ın askerlerinden biridir -işin iç yüzü farklı olsada- . Juliette'in bunu öğrendiğinde yaşadığı hayal kırıklığını anlatamam. Ona güvenmişken ihanet ettiğini düşünüyor. Ama Adam ve Juliette'in birbirine olan aşkı çok etkiledi beni. Adam da favori karakterlerimden biri oldu bile.

Bundan sonra işler o kadar karışıyor ki, olaylar birbiri ardı sıra gelişiyor. Burada bir SPOILER vermek istiyorum dayanamayacağım =). 

Adam ve Warner Juliette'e dokunabiliyor! Nasıl oluyor bu anlaşılamıyor ama. Kitabın son 50  sayfasında falan heyecan dorukta. Asiler ve Yeni Kuruluş arasında bir savaş patlamak üzere. İkinci kitabınında ülkemizde BENİ BIRAKMA adıyla çıktığını hatırlatıyım. Kitaba puanım 4/5. Okumayanlara önerdiğimi söylememe gerek yok sanırım. 

Share this:

, , , , , , , ,

Yorumlar

6 yorum:

 1. kesin okuycam :)

  YanıtlaSil
 2. ilk defa okuycam ben de.. öyle bi anlatmışınki insanın okuyası geliyo :)

  YanıtlaSil
 3. Neredesiniz bayram harçlıkları ?! Gerçi almam gereken çok kitap var. şöyle 500 liraya yakın bir bayram hasılatı toplayabilsem ne ka güzel olurdu :P Kitabı daha okumadım ama okusam kesin Team Warner olurum ben :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimde alacağım kitaplar hiç bitmiyor. Kötü adamları severim ama Warner'ı tam benimseyemedim. Yinede okurken onun için üzülmedim değil :D

   Sil