Açlık Oyunları 2 : Ateşi Yakalamak - Film Yorumu


Künye
Filmin adı: Ateşi Yakalamak/Catching Fire
Yapım: 2013 ABD
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Macera
Yönetmen: Francis Lawrence
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson,Elizabeth Banks, Liam Hemsworth,Woody HarrelsonFilmin Konusu
Katniss Everdeen’in Peeta Mellark ile birlikte 74. Geleneksel Açlık Oyunları’nı kazanmalarıyla birlikte güvenli bir şekilde eve dönmeleriyle başlıyor. Kazanmak, geriye dönüp ailelerini ve yakın arkadaşlarını bırakmaları ve Zafer Turu’nu gerçekleştirmeleri anlamına geliyor. Katniss’in bir isyanın patlamak üzere olduğunu hissetmesinin yanısıra; Capitol, Başkan Snow 75. Geleneksel Açlık Oyunları’nı (Çeyrek Asır Oyunları) hazırlarken halen kontrolü elde tutuyor – fakat bu oyun, Panem’i sonsuza dek değiştirecek.(Sinemalar.com)


Yeniden merhaba millet. Bu da paylaşıcağım bir başka yorumdu. Filme salı günü gittim. Niyetim yorumu hemen yazmaktı ama bu da üşengeçliğime denk geldi. Filmin kitabı olduğunu biliyorsunuz sanırım. Ben seriyi ilk çıktığı zaman arkadaşımdan alıp okumuştum. Filme gitmeden önce kitabı tekrar okuma şansım olmadı o yüzden. Yorumumda film odaklı olacak. Çünkü kitabı net hatırlamıyorum. 

İlk filmin sonunda Katniss arenada başkan snow'a meydan okumuş böylece Peeta ile birbirlerini öldürmekten kurtulmuşlardı. Ve ilk kez Açlık Oyunlarının iki kazananı olmuştu. Bu filmin başında Katniss ve Peeta'yı zafer turuna çıkarıyorlar. Çıkmadan önce Başkan Snow Katniss'in evine uğrayıp açık bir şekilde tehdit ediyor kendisini. Çıktıkları zafer turunda Rue'nun (yazılışını doğru hatırlamışımdır umarım) mıntıkasına uğradıklarında ağlamamak için zor tuttum kendimi. Kitabı okurken de öyle oldu mu hatırlamıyorum. Katniss'in Rue hakkındaki sözlerinden sonra  yaşlı bir adam alaycı kuş işareti yaptı ve öldürüldü. 

Bu olay herşeyin başlangıcı oldu zaten. Diğer uğradıkları mıntıkalarda hazırlanmış konuşmaları okusalarda yinede hepsi ayaklandı Başkan Snow ve Capitol'e karşı.Herkes isyan halinde. Zafer turundan döndükten bir süre sonra Çeyrek asır oyunlarının olacağını ve bu oyunlarda açlık oyunlarını kazanan kişilerin olacağı haberi verildi. Tabi Başkan'ın niyeti gayet açık. Oyunlara hazırlanırken Cinna'nın hazırladığı kostümleri yine çok beğendim. Ama Katniss arena'ya çıkarılırken öldürülmesi, boğazımda bir yumruyla izledim oyunları. 

Aa arena oyunlar demişken Finnick'ten bahsetmeden olmaz. Filmde oynadığı karaktere pek ısınamamıştım kitapta iyi tarafta olmasına rağmen. Filmde de ısınamadım ama oyuncuyu çok beğendim. O nasıl bir tatlılıktır öylee (ahh benim bu sarışınlara düşkünlüğüm). Bir başka beğendiğim oyuncu Liam Hemsworth. Gale karakterini kitapta sevmemiştim Peeta taraftarıydım. Hala öyle ama filmde Gale'i daha çok beğeniyorum. Yalnız filmin son sahnelerinden birinde Katniss ve Peeta'nın yaptığı konuşmada Beni çok etkiledi.

Ben filmin başında Jennifer'ın oyunculuğunu donuk buldum ama sonra düzeldi. Arena sahneleri yine müthişti. Özellikle son kısımda Katniss'in attığı ok ve Arena'nın yıkılması. Zaten film 12. Mıntıka'nın yok olduğunu ve Peeta'nın Başkan Snow'un elinde olduğunu öğrenmemizle bitti. Şoka uğramış vaziyette salondan çıktım. Bitişiyle ilgili tek düşündüğüm 3.kitabı tekrar okumalıyım oldu. Ki okuyacağım.  Film harikaydı. Hala gitmediyseniz ilk uygun seansa gidip izleyin bir an önce bayılacaksınız! 

Share this:

, , , , , , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder