Aynı Yıldızın Altında - John Green - YorumKünye
Orijinal Adı: The Fault in Our Stars
Yazarı: John Green
Tür: Genç Yetişkin - Günümüz Romans
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Goodreads Puanı: 4.50
Kitabı kafamın boş olduğu, yapacak bir işimin olmadığı zaman okurum diye bekletiyordum. Ama sonucun değişmeyeceğini bilmeliydim. Kitaba dün başladım ve bugün bitti. Sayfalar o kadar hızlı akıp gitti ki... şu an kitap bitti ve bir boşluk duygusu içinde oturuyorum. Gerçek anlamda bir boşluk.

Ahh John Green sen harika bir yazarsın...

Kitabın başında biraz sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Ama sonra kendimi öyle bir kaptırdım ki. 
Bu kadar etkileneceğimi tahmin etmiyordum. Açıkçası şu an ne söyleyeceğimide bilmiyorum. 
Kitabı okurken güldüm (kahkahalarla gülmekten bahsetmiyorum), ağladım (özellikle son 50 sayfada), onlarla birlikte sevindim ve onlarla birlikte üzüldüm. Okurken içimde buruk bir mutluluk ve hüzün vardı. İnanın bu iki duygu nasıl bir arada hissedilir bir fikrim yok. 

Sadece bu kitap bize iki kanser hastası gencin aşk hikayesini anlatmıyor. Daha evrensel... içimizde yer aldığını bilmediğimiz duygulara dokunuyor. O kadar önemsiz şeylere üzülüp takılmışım ki. Ve yaşadığımız zaman o kadar önemli ve özel ki. Kesinlikle değerini bilmeliyiz. 

Augustus Waters sen benim kahramanımsın ♥. Ben bir karakterden bu kadar etkilendiğimi hatırlamıyorum. Augustus her aklıma geldiğinde (şu an olduğu gibi) aptalca gülümseyip derin bir hüzün duyacağım. Hazel ve Gus... ikisininde benim için yeri çok özel olacak. 

YALNIZ kitapta Hazel'in yaptığı gibi bende yazara e-mailler ya da mektuplar yazıp göndermek istiyorum. Öylece bırakılır mı sonu ?! Tamam kitabı okurken sonunun nasıl olacağı belliydi ama şu an içim parçalanmış vaziyette. Yine de böyle bırakılması daha iyi olmuş sanırım. Bu kitabın üzerine uzun bir süre başka kitap okuyamayacakmışım gibi geliyor. Belki bir john Green kitabı daha okurum. Tabi KALBİM buna dayanabilir mi bilmiyorum. 

Benim puanım ★☆★☆★. Tüm yıldızlar Hazel ve Gus' ın olsun. Alıntılarla veda ediyorum. Sanki Aynı yıldızın altında'yı okumadan önceki ben ile şimdiki ben arasında dağlar kadar fark var. Biraz kendi hüznümün içine gömülmem lazım. 

Not: KİTABI OKUMANIZ GEREKTİĞİNİ SÖYLEMEME GEREK VAR MI?!
Dipnot: 6 Harizanda FİLMİ çıkıyor, haberiniz olsun.

 "Seninle tekrar görüşebilir miyiz?" Diye sordu. Sesinde sevimli bir gerginlik vardı.   
Gülümsedim. "Tabi." 
" Yarın olur mu?" 
"Sabırlı ol, çekirge," diye nasihat verdim. "Aşırı istekli görünmek istemezsin."
" Evet, zaten o yüzden yarın dedim," dedi. "Seni bu akşam yine görmek istiyorum ama tüm gece ve yarının büyük kısmını beklemeye razıyım." Gözlerimi devirdim. "Ciddiyim," dedi.

"Beni tanımıyorsun bile," dedim. Konsolda duran kitabı aldım. "Bunu bitirdiğimde seni arasam olmaz mı?"

"Ama cep telefonu numaram sende yok," dedi.

"Kitabın içine yazdığından şüpheleniyorum."

O şapşal gülümseme yüzüne yayılıverdi. "Bir de birbirimizi tanımıyoruz diyorsun."

☆★☆★☆

"Dilek hakkın var mı?" Diye sordu, hasta çocuklara tek bir dilek hakkı veren Dilek Cini Vakfı denen organizasyonu kastederek.

"Hayır," desim. "Dileğimi Mucize Öncesi'nde kullandım."

"Ne yaptın?"

İç geçirdim. "On üç yaşındaydım," dedim

"Disney deme sakın," dedi.

Karşılık vermedim.

"Disney World'e gittim deme."

Karşılık vermedim.

"HAZEL GRACE!" Diye bağırdı. "Tek dilek hakkını ailenle Disney World'e gitmek için kullandığını sakın söyleme!"

" Bir de Epcot Center vardı," diye mırıldandım.

"Aman tanrım," dedi Augustus. "Bu kadar klişe dilekleri olan bir kıza âşık olduğuma inanamıyorum. "

" On üç yaşındaydım," dedim tekrar ama tabii ki tek düşünebildiğim âşık âşık âşık âşık âşık oldu....

★☆★☆★

....."Bu yüzden Cinler'le konuştum ve hepsi kabul etti. Mayıs başında Amsterdam'ın çok güzel olduğunu söylediler. 3 Mayıs'ta gidip 7 Mayıs'ta dönmemizi önerdiler."

" Augustus, ciddi misin?"

Elini uzatıp yanağıma dokundu, bir an beni öpeceğini sandım. Tüm vücudum gerildi, o da bunu fark etmiş olacak ki elini çekti.

"Augustus," dedim. "Bunu yapmana gerek yok."

"Tabii ki yapacağım," dedi. "Dileğimin ne olduğunu buldum."

"Tanrım, sen harikasın," dedim.

"Eminim bunu uluslararası seyahat etmeni finanse eden tüm erkeklere söylüyorsundur," diye karşılık verdi.

☆★☆★☆

...."Seni özledim," dedi Augustus.

Sesim istediğimden daha kısık çıktı. "Korkunç göründüğüm sırada beni görmeye çalışmadığın için teşekkürler."

"Aslına bakarsan şu an da hayli kötü görünüyorsun."

Güldüm. "Ben de seni özledim. Ama senin bunları görmeni istemiyorum... isterdim ki... neyse, önemli değil. Her istediğini elde edemiyorsun."

"Öyle mi?" Dedi. "Ben her zaman dünyanın bir dilek gerçekleştirme fabrikası olduğunu düşünmüştüm." .....

★☆★☆★

....."Seviyorum," dedi. Bana bakıyordu, göz kenarlarının kırıştığını görebiliyordum. "Seni seviyorum ve doğru şeyleri söylemek gibi basit zevklerden kendimi mahrum etmeye pek meyilli değilim. Seni seviyorum ve sevginin boşluğa atılan bir çığlık olduğunu ve unutulmanın kaçınılmazlığını, herkesin ölüme mahkûm olduğunu ve tüm çabamızın toza dönüşeceği bir günün geleceğini biliyorum ve güneşin elimizdeki tek dünyayı yutacağınıda biliyorum ve seni seviyorum."

☆★☆★☆

.... " Üzgünüm," dedim tekrar.

"Ben de," dedi.

"Sana asla böyle bir şey yapmak istemiyorum."

"Ah Hazel Grace, hiç sorun değil. Kalbimin senin tarafından kırılması bir onur olurdu."

★☆★☆★

"....Tanrım, elime geçenden daha fazla sayıya sahip olmak istiyorum, tıpkı Augustus Waters' ın eline geçenden daha fazla sayıya sahip olmasını istediğim gibi. Ama Gus, sevgilim, kendi  küçük sonsuzumuz için sana ne kadar teşekkür etsem az. Yaşadıklarımızı hiçbir şeye değişmem. Sayılı günler için sana müteşekkirim."

☆★☆★☆


Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

2 yorum:

  1. Sanki benim hissettiklerimi anlatmışsın gibi hissediyorum. Tabi ki bu kadar gercek duygular nasıl dile getirilebilirse o kadar.. Sana katılıyorum bebek; Bütün yıldızlar Hazel ve Gus için olsun.. İlk defa bir kitabı okurken dünyevi zevklerden uzak bu kadar anlamlı duygular hissettim. John Green'i kitabı okumadan sevmiştim. Kitap bittikten sonra birde hayran oldum. Okudugum en anlamlı kitap ve en muhteşem yazar....

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kesinlikle. Bu kitap bende bambaşka bir yer edindi. Şöyle bir dönüp bakıyorum da bazı kitapları gereksiz yere okumuşum. Bu kitabın yanında çok anlamsız gözüktüler gözüme. Yazar zaten number one. Alaska'nın Peşinde yi de okumak istiyorummm.

      Sil