Yüz Bin Krallık - N.K. Jemisin - Yorum


Künye 
Kitabın Adı: Yüz Bin Krallık
Yazarı: N.K. Jemisin
Tür: Fantastik - Genç Yetişkin - Mitoloji
Yayınevi: Dex
Goodreads Puanı: 3.79
Bu yorumu 28 Ekimde yazmıştım aslında. Neden bu kadar zaman beklettim bilmiyorum. Neyse iyi okumalar :) ...

Kitaba Merve yüzünden başladım aslında. Kendisinin çoook sevdiği bir seri. Onun bu kadar sevmesi bana  ne varmış bu seride dedirtti. İyikide dedirtti! 
Neler yok ki içinde. Öncelikle yepyeni bir dünya, tanrılar,yarı tanrılar, güç ve aşk, ihanet ve sırlar, büyü. Bu kitaba bayılacaksınız.

Ben şahsen çok sevdim. Gerek karakterleri gerek konusu beni benden aldı.Nahadoth ve Sieh. Bu ikisine bayıldıım. İkinci kitabın konusunun onlar üzerine kurulu olmaması biraz hayal kırıklığına uğratmadı değil. Ama kitabın sonu öyle bir yerde bittiki 2.yi almamak mümkün değil. Yazar son bölümlere doğru bombaları arka arkaya patlattı. Ve bende bir boşluk duygusuyla kitabı bitirdim.


Size biraz konudan bahsedecek olursam Yeine, Darr halkının reisidir. Annesinin gizemli ölümünden sonra büyükbabası Kral Dekarta tarafından Göksaray'a çağırılır. Kral onu varisi olarak atar.  Bir yandan taht için diğer varisler ile yarışırken bir yandan ise annesinin ölümünü araştırmaktadır. 

Buraya kadar kitabın konusu biraz klişe gelmişti ama herşey asıl bundan sonra başlıyor. Annesini kimin öldürdüğünü bulmak için önce Göksel Üçlünün tarihini bilmesi gerekiyor.  Karanlık tanrı Nahadoth, Aydınlık tanrı Itempas ve Alacakaranlık tanrısı Enefa. Tanrılar savaşında ne oldu? Nahadoth ve diğer yarı tanrıların neden ona ihtiyacı var? Tüm bu soruların cevapları için Göksarayda kalıp neler döndüğünü öğrenmesi gerekiyordur. Yalnız bu hiç kolay olmayacaktır. Her türlü yardıma ihtiyacı vardır. Özellikle tanrıların yardımına...

Benim puanım 5/5. Favorilerim arasında yerini aldı bile. Zaten fantastik kitapları seviyorum. Ama yeni bir dünya,  entrikalar, planlanmış cinayetler, tadı başka oluyor bence. Üstelik içinede uygun bir şekilde aşk konulunca tadından yenmiyor . Şanslıyım ki ikinci kitabı arkadaşımdan aldım. Ama 3.kitapla ilgili hiçbir haber yok :( .

Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder