Percy Jackson Canavarlar Denizi - Film Yorumu


Yapımı: 2013-ABD
Tür: Fantastik - Macera
Yönetmen: Thor Freudenthal
Oyuncular: Logan Lerman - Brandon T. Jackson - Alexandra Daddario - Jake Abel - Anthony Head - Douglas Smith - Stanley Tucci - Leven Rambin - Nathan Fillion


Filmin Özeti

Olympos'un Deniz tanrısı Poseidon'un oğlu Percy Jackson'ın maceraları, Thor Freudenthal'ın yönettiği ikinci filmle devam ediyor. İlk filmde güçlerini keşfeden ve annesini kurtarmak için arkadaşlarıyla birlikte uzun bir yolculuğa çıkan Percy Jackson, bu kez mitolojik bir efsane olan Altın Post'u bulmaya çalışacaktır. Görevi başarıyla tamamlarsa, ihanet uğramış kamplarını ve Olympos'u kurtaracaktır. Bir kez daha arkadaşlarıyla birlikte, bu kez 'Canavarlar Denizi'ne doğru yelken açan Percy Jackson, Titan saldırıları ve mistik varlıklarla dolu bu yolculukta, hem kuzeni Luke'u durdurmalı hem de  uyanmakta olan eski bir şeytanı durdurmak zorundadır.

Çok satan roman serisinden uyarlanan fantastik gençlik filminin başrolünü Logan Lerman üstlenirken, kadroda kendisine Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson ve Jake Abel gibi genç isimler eşlik ediyor.(Beyazperde)
Salı günü arkadaşlarımla gittik filme ama hiçbirimiz serinin fanı olarak beğenmedik. Film tam bir  HAYAL KIRIKLIĞIYDI. Yani kitapla bu kadar mı alakasız olur?! Percy Jackson serisinden bağımsız bir film gibiydi. Senaryoyu hazırlayanlar kitabı doğru düzgün okumamış herhalde. Size kitaptan filme çekilirken ki farklılıklardan bahsetmek istiyorum. Belki beğenmeyişimi anlarsınız. Yalnız unuttuğum noktalar olabilir.


-Kitap Percy nin rüyasında Kıvırcık'ı görmesiyle başlıyor. Ama filmde Percy kampta. Oysa kitabın başında uyandıktan sonra okula gidiyor. Son Günü. Ondan sonra kampa gidiyor. 

-Tysonla tanışmalarıysa, onu sokakta buluyorlar. Percyle beraber aynı okula gidiyor. Yani filmdeki gibi pat diye kampta belirip kardeşi olduğunu öğrenmiyor.

-Anabeth Percy'nin okuluna gidiyor kampta kötü şeyler olduğunu haber vermek için o şekilde 3 ü kampa gidiyor Gri kız kardeşlerle. Gittiklerinde ağaç zaten zehirlenmiş durumdaydı.

-Ayrıca Khairon kamptan atılmıştı ağacı onun zehirlediği düşüncesiyle. Onun yerine yer altından Tantalus adında bir mahkum getirilmişti. Zaten Clarisse i göreve gönderen o. Kahinin yanına gidende Clarisse.

-Sonra Anabeth Percy Kıvırcık ve Tyson göreve gidiyorlar ya. Aslında Kıvırcığın olmaması gerekiyor çünkü Dev kiklop tarafından daha kitabın başında kaçırılıyor.

-Hermesle görüşmeleride göreve gitmeden önce oluyor. Onunla konuştuktan sonra Prenses Andromeda'ya çıkıyorlar. Sonra Luke'un gemisi olduğunu öğrenip kaçıyorlar. Kaçarken -yanlış hatırlamıyorsam- Clarisse'in gemisi geliyor ve ona biniyorlar.

-Buarada Kitapta Percy Kıvırcığı rüyasında görüyor sürekli. Kıvırcıkla aralarında bir bağ kurulmuş durumda ki bu önemli noktalardandı ama filmde yoktu.

-Canavarlar Denizine geldiklerinde gemide patlama oluyor. 'Ondan sonra' Tyson öldü sanılıyor. Clarisse'i de orada kaybediyorlar.

-Daha sonra kitaba göre Percy ve Anabeth Kirke'nin adasına gittiklerinde Kirkeyi buluyorlar. Ve Kirke Percy'i bir kobay faresine çeviriyor. Tabi sonra Anabeth Percy'i kurtarıyor ve yolculuklarına devam ediyorlar -ikisi-.

-Kitapta Dev kiklop'un adasına giderken sirenlerin bulunduğu bir yerden geçiyorlar. Ama filmde bahsi geçmedi bile. 

-Adaya vardıklarında Kıvırcığın yanında Clarisse'i de kurtarıyorlar. Filmde olduğu gibi oraya Luke falan gelmiyor yani. Tysonda orada çıkıyor ortaya. Sonra Miami'ye gidiyorlar.

-Altın Post'u Clarisse'e verip onu kampa gönderiyorlar. O sırada Luke'un gemisi geliyor ve Post'u istiyor bizimkilerden. Filmdeki gibi post'u alıp kronos' u canlandıramıyorlar. Zaten kronos' un canlanması ileriki kitaplarda olacak bişeydi. Ama bu filmde herşeyi oldurup bitirdiler. Sıradaki filmleri nasıl çekicekler bilmiyorum.

-Kitapta Percy gemide Luke la dövüşüyor. Luke 3ünüde öldürücekken Khairon gelip onları kurtarıyor ve beraber kampa dönüyorlar.

-Filmin sonu kitapla aynıydı en azından. Thalia dönüyor. Kehanetin hangi melez için olduğunu ise ileride öğreniceksiniz. (Filmden takip edenler için)

Kesinlikle filmi hiçbir şekilde tavsiye etmiyorum. Paranıza yazık. Film 3 boyutlu olduğu için ekstra ücret alıyorlar biliyorsunuz. Biz arkadaşlarla gözlükleri vermedik :D  Gelip toplamadılar napalım. Film tesellisi :P .

Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

2 yorum:

 1. Kesinlikle katılıyorum.Kitap nerdee film nerdee...
  Film sektöründe harcanan güzelim bir seri daha.Hayır kitaptan uyarlama yapacaksan en azından kitaba bağlı kal di mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen. Üstelik en sevdiğim serilerdendi. Sıradaki filmleri nasıl çekecekler? Luke'u öldürdüler. Kronos' u canlandırdılar. Ne kaldı geriye? :/

   Sil