Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali - YorumKünye
Kitabın Adı:Kürk Mantolu Madonna
Yazarı:Sabahattin Ali
Tür:Edebiyat-Novella
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Goodreads Puanı:4,56
Bu kitabı şu ana kadar okumadığıma inanamıyorum!!! Arkadaşlarım ne zamandır kitabı okumamı tavsiye ediyorlardı. Açıkçası farklı kişilerden farklı zamanlarda aynı kitabın önerildiğini duymak bende bir merak uyandırdı. Sonuç olarak kitabı dün okudum ve tek kelimeyle ba-yıl-dım!

Uzun zamandır ilk defa içimden gelerek bir kitaba 5 üzerinden 5 verdim. Yabancı yazarlara kendimi o kadar kaptırmışım ki Türkçenin böyle güzel ve içten kullanıldığı eserlerde afallayıveriyorum.
Kitaba başladığım andan itibaren içimi derin bir hüzün kapladı. Baştan hikâyenin sonunun kötü biteceği belliydi. Ama anlatım o kadar akıcı ve güzeldi ki yinede kitabı okumaya devam ettim. Zaten siz okumak istemesenizde hikâyenin o kırılgan ve güzel tarafı sizi kendine çekiyor.

Kitap Raif efendi ve Maria Puder'in arasında geçen aşkı anlatıyor. Raif efendi babasının isteği ile iş öğrenmek maksadıyla Almanya Berlin'e gider. Bir gün yeni açılan bir resim sergisini gezmeye gider. Resimler arasında dolaşırken "Kürk Mantolu Madonna" adlı bir resim görür ve o andan itibaren hayatı değişir. Her gün tabloyu görmeye gider. Günlerden birinde resmin sahibi ve modeli ile tanışır. Yani Maria Puder ile...
Ondan sonrada hemen hemen her gün görüşmeye başlarlar. Raif efendi tam aradığı şeye kavuşmuşken kötü bir haber alır. Böylece herşey alt üst olur.-Burada küçük bir alıntı paylaşıyorum.-
"Maria Puder'le tanışmadan evvelki boş, gayesiz, maksatsız günler, eskisinden çok daha ıstırap verici bir halde, yeniden başlamıştı. Arada bir fark vardı. Hayatın bundan ibaret olduğunu zannettiren bilgisizliğimin yerini şimdi, dünyada başka türlü de yaşanabileceğini bir kere öğrenmiş olmanın azabı tutuyordu..."

Ben  kitabı bitirdiğimde göz yaşlarımı tutamadım. Aklıma geldikçe de ağlayacakmış gibi hissediyorum.
Sizin yerinizde olsam en yakın kitapçıdan kitabı hemen temin ederdim.

Share this:

, , , , ,

Yorumlar

2 yorum:

  1. İçimde bir merak uyandırdın bende okumak istiyorum :))

    YanıtlaSil